Az EKAER szabályrendszere komoly kihívást jelent. Életbe lépése óta számos esetben módosították a szabályokat. Az új szabályokat tartalmazó
új EKAER rendelet (13/2020 (XII.23) PM rendelet) 2020. december végén jelent meg.
A legfontosabb változás, hogy a legtöbb termék kapcsán az EKAER kötelezettség megszűnt,
2021-től az EKAER kötelezettség csak a kockázatos termék-kereskedelemre vonatkozik. Azok viszont, akik bejelentés-köteles termékkel kereskednek,
fókuszáltabb figyelemre számíthatnak a NAV részéről.
2021-től az
EKAER bejelentési kötelezettség csak a bejelentésköteles termékek Közösségen belüli beszerzésére, értékesítésére, egyéb célú behozatalára és kivitelére, valamint az első belföldi nem végfelhasználó részére történő áfaköteles értékesítésre vonatkozik. Az
EKAER bejelentésköteles termékek köre azonos a korábban az EKAER szabályozás szerint
kockázatos terméknek nevezett termékek körével, legalább is egyelőre – a termék listáját továbbra is a 2014-ben kiadott 51/2014. NGM rendelet tartalmazza.
Az EKAER szabályozás változásával párhuzamosan megjelent az
előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer (BIREG). Eszerint minden fuvarozási tevékenységet végző közösségi engedéllyel rendelkező EU-s és magyar vállalkozónak regisztrálnia kell január 31-ig az új rendszerben.
A
BIREG a közlekedési hatóság által üzemeltetett, nyilvánosan elérhető informatikai rendszer, amelyben a különböző
nemzetközi szállítási feladatokat – ideértve a saját számlás közúti szállítást –
ellátó gépjárművek üzembentartóinak kell regisztrálniuk fuvarjaik bizonyos adatait.
A regisztrációs kötelezettségek a szállítmány feladóira, illetve a címzettjeire is vonatkozhatnak. 2021. január 1-től a feladóknak / címzetteknek ellenőrizni kell a rendszerben a BIREG regisztráció érvényességét, 2021. július 1-től a szállítással összefüggő adatokat is kell rögzíteniük a BIREG rendszerben.
Ez azt jelenti, hogy a BIREG rendszer kapcsán:
- az árufuvarozók, illetve
- a fuvarok feladói és
- a szállítmányok címzettjei is érintettek.
Február 1-től azonban a regisztráció hiányát 800 ezer forintos bírsággal sújthatják, emellett a felrakó és lerakóhely 300 ezer forintra büntethető, ha elmulasztja az engedélyek ellenőrzését.
Előadásunk célja, hogy a vállalati folyamatokat EKAER szempontból tudják a résztvevők megvizsgálni, besorolni és elvégezni a szükséges bejelentéseket (módosítani, törölni).
Továbbá tisztában legyenek az EKAER bejelentés tartalmával, illetve adóellenőrzési szempontjaival, és megismerjék az érvényben lévő rendelkezéseket és a változásokat. A képzést elsősorban kockázatos (új néven bejelentés-köteles) termékekkel kereskedőknek, illetve fuvarozási tevékenységet végző vállalkozásoknak ajánljuk.