Elfogadta az országgyűlés, és immár a Magyar Közlönyben május 25-én is közzétették az úgynevezett Panasztörvényt. A 2023. évi XXV., a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvényt, amely a magyar vállalkozások jelentős részére is kiterjed. A törvényhez kapcsolódó visszaélés-bejelentő rendszer bevezetése számos részfeladatot foglal magába: belső szervezési, jogi, informatikai részei vannak, amelyhez a hatékony működés biztosítása végett tájékoztatási, oktatási feladatok is járulnak.
KIKRE VONATKOZIK A TÖRVÉNY?
– A pénzmosás és a terrorizmus megakadályozásáról szóló törvény hatálya alá tartozó foglalkoztatóknak, így például az ADÓTANÁCSADÓKNAK, KÖNYVELŐKNEK, KÖNYVVIZSGÁLÓKNAK, ÜGYVÉDEKNEK, PÉNZÜGYI SZOLGÁLTATÓKNAK VAGY SZÉKHELYSZOLGÁLTATÓKNAK. (számukra megindult a 60 napos nyitva álló határidő!)
– A 250 fő feletti foglalkoztatottal rendelkező vállalkozások (számára megindult a 60 napos nyitva álló határidő!)
– Azon vállalkozások számára, ahol a munkavállalói létszám eléri az 50 főt, viszont nem haladja meg a 249 főt, legkésőbb 2023. december 17-ig kell teljesülnie a követelményeknek.
– A belső visszaélés-bejelentési rendszert főszabály szerint valamennyi közszférában működő jogalanynak is létre kell hoznia. Ez alól mentesülhetnek a 10.000 főnél kisebb lakosú önkormányzatok, illetve az 50-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztató helyi önkormányzatok, az állam vagy helyi önkormányzatok tulajdonában álló gazdasági társaságok vagy az irányításuk alatt álló költségvetési szervek. Esetükben a szabályozás 2025. január 1-jétől alkalmazandó.
HATÁRIDŐK
A jogszabály két fontos ponton megkülönbözteti a kis- és középvállalatokat a nagyvállalatoktól. A kkv-knál, fő szabály szerint, 2023. december 17. a bevezetés határideje, a többi szervezetre a törvény kihirdetésétől számított 60. nap, azaz 2023. július 24. A másik fontos különbség, hogy a kkv-k közösen is üzemeltethetnek belső visszaélésbejelentő rendszert, a többieknek azonban saját erre szolgáló bejelentő felületre, saját eljárási szabályzatra, saját szervezeti egységre vagy kiszervezett megbízottra (külső szervezetre vagy bejelentővédelmi ügyvédre) van szüksége.
MEGSZEREZHETŐ KREDITPONTOK ÜGYVÉDEKNEK: 3 kreditpont
A kreditpontok megszerzésének feltétele az előadáson való részvétel!